Czy można stracić kontrolę nad regulowaniem zobowiązań kredytowych? Niestety można, zwłaszcza w sytuacjach, kiedy takich kredytów i pożyczek spłacamy kilka. Jest jednak możliwość, aby poradzić sobie z przekredytowaniem.
Konsolidacja kredytów daje możliwość znacznego ograniczenia liczby zobowiązań, które musimy spłacać. Ich liczbę można zredukować do akceptowalnego minimum, które będzie nam łatwiej obsługiwać.
Kredyt konsolidacyjny, który jest ściśle powiązany z konsolidacją kredytową, pozwala spłacić wybrane zobowiązania bankowe, które zostaną wyszczególnione we wniosku kredytowym.
Dodatkowe informacje w artykule: Kredyt konsolidacyjny co daje?
Po konsolidacji zatem, zamiast kilku różnych kredytów, pożyczek, będziemy mieli tylko jedną umowę kredytową (pod warunkiem, że konsolidujemy wszystkie kredyty). Z jedną ratę zdecydowanie jest już łatwiej „ogarnąć” domowy budżet.
Ale to nie jedyna zaleta konsolidacji kredytów. Rosnąca inflacja, oprocentowanie kredytów z oprocentowaniem zmiennym, a tym samy rosnące wydatki w budżecie domowym, wpływają na dochód rozporządzalny. Może się okazać, że nie tylko mamy coraz mniejszy margines wolnych środków, ale w niekiedy suma bilansowa naszych domowych finansów jest na zero: dochody pokrywają wydatki.
Nie mogąc zatem zmniejszyć innych wydatków lub zwiększyć dochodów, można wziąć pod uwagę skonsolidowanie kredytów i wydłużając czas spłaty nowego kredytu, w znaczący sposób obniżyć wysokość nowej raty kredytowej. Mówimy wówczas, że następuje poprawa płynności finansowej w domowym budżecie.
Pamiętać jednak należy, że z każdym kredytem, w tym również i z kredytem konsolidacyjnym, są związane koszty kredytowe. Oddajemy nie tylko pożyczony kapitał, ale i koszty kredytowe: na pewno odsetki, ale i może to być prowizja i ubezpieczenie. Dodatkowo, im dłuższy będzie czas spłaty, to więcej odsetek kredytowy zapłacimy (rośnie cena kredytu), no, ale rata kredytowa będzie mniejsza.
Przeprowadzana konsolidacja kredytów musi być dobrze przemyślana i przeanalizowana, aby faktycznie pomogła w naprawie domowych finansów. W sytuacji, kiedy w dalszym ciągu będziesz się zadłużał, spłacają w tym czasie kredyt konsolidacyjny, to nie ma możliwości, aby wybrzmiały korzyści z przeprowadzonej konsolidacji. Problem powróci za jakiś czas przy jeszcze większym całkowitym zadłużeniu.
Pożyczka konsolidacyjna czy kredyt konsolidacyjny?
Zarówno kredyt, jak i pożyczka konsolidacyjna (bankowa), może być rozwiązaniem przy konsolidowaniu zobowiązań. Wybór sprowadza się w zasadzie do tego, kto spłaci wybrane zobowiązania: bank czy my sami.
Wybierając kredyt konsolidacyjny, to bank przeprowadzający i udzielający kredyt, sam spłaca wierzycieli i nie przelewa w związku z tym środków z kredytu. Natomiast w przypadku pożyczki konsolidacyjnej, bank przelewa na konto pożyczkobiorcy pieniądze, a on sam, mając na to określony czas, zamyka zobowiązania.
Różnica może również dotyczyć konsolidowanych zobowiązań: w przypadku pożyczki konsolidacyjnej jej zakres może być większy, a dodatkowo można spłacić pożyczki gotówkowe pozabankowe długoterminowe zaciągnięte w firmach pożyczkowych.
Konsolidacja powinna być brana pod uwagę zwłaszcza, jeżeli:
- chcemy „ogarnąć” swoje zobowiązania,
- musimy ograniczyć ich liczbę, aby nie tylko uniknąć przekredytowania, ale i ryzyko wpadnięcie w spiralę zadłużenia,
- niezbędne jest zwiększenie płynności finansowej,
- chcesz wziąć dodatkową gotówkę lub kredyt w przyszłości, a nie masz wystarczającej zdolności kredytowej.
Jeżeli zatem spłacasz kilka kredytów:
- gotówkowe,
- ratalne,
- samochodowe,
- w karcie kredytowej i w koncie.
To zastanów się czy konsolidacja kredytów nie będzie opcją najbardziej korzystną.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz