środa, 1 czerwca 2022

Kredyt Konsolidacyjny. Co daje konsolidacja kredytów?

O konsolidacji kredytów mówi się dużo w ciężkich czasach, kiedy rosnące koszty utrzymania w gospodarstwie i rosnące stopy procentowe, powodują, że coraz trudniej jest spłacać raty kredytowe z oprocentowaniem zmiennym. Wówczas pojawia się pytanie: skonsolidować kredyt czy nie, i spłacać jak dotychczas? Każdy przypadek jest indywidualny i decyzja o przeprowadzeniu konsolidacji musi zostać podjęte z uwzględnieniem własnej sytuacji finansowej.

Kredyt Konsolidacyjny - co daje konsolidacja kredytów

Konsolidacja kredytów może stanowić ratunek dla osób, które mają coraz większe trudności ze zbilansowaniem domowego budżetu, ale nie rozwiązuje ona problemu nadmiernego zadłużenia czy złego gospodarowania ograniczonymi środkami finansowymi.

Podjęcie również dodatkowych działań jest niezbędne, aby naprawić domowe finanse. Na przykład ograniczenie innych wydatków, zwiększenie dochodów, nie zaciąganie nowych zobowiązań kredytowych w trakcie spłaty kredytu konsolidacyjnego i zgromadzenie oszczędności, może zdecydowanie poprawić strukturę i bilans domowego budżetu w dłuższej perspektywie.

Co to jest kredyt konsolidacyjny i konsolidacja kredytów?

Kredyt konsolidacyjny jest rodzajem kredytu celowego udzielanego głównie przez banki, na spłatę wybranych kredytów i pożyczek bankowych.

Kredyty są udzielane wyłącznie przez banki i SKOK-i, dlatego nie można otrzymać kredytu konsolidacyjnego w firmie pożyczkowej, a tylko i wyłącznie pożyczkę gotówkową na raty (ewentualnie krótkoterminową) – jedna i druga pożyczka może zostać przeznaczone na dowolny cel, nawet i na spłatę innych zobowiązań.

Konsolidacja kredytów umożliwia spłatę wybranych kredytów za pomocą nowego kredytu. Dzięki konsolidacji kredytowej liczba bieżących zobowiązań zostaje ograniczona do absolutnego i akceptowalnego minimum. Skonsolidować można m.in. kredyty gotówkowe i pożyczki gotówkowe, kredyty samochodowe, limity w kontach i w kartach.

Co można skonsolidować, na jakich zasadach, na jaką minimalną i maksymalną kwotę, na jaki czas – o tym wszystkim decyduje bank i opisane jest w propozycji kredytowej.

Co ciekawe, możliwe jet skonsolidowanie jednego zobowiązania, z jednoczesnym "dobraniem" gotówki. Ta „dodatkowa gotówka”, to nic innego jak zwykła pożyczka gotówkowa, która jest włączana do kredytu konsolidowanego.

Po co konsolidować kredyty i brać kredyt konsolidacyjny?

Konsolidację kredytów przeprowadza się głównie z dwóch powodów:

  • poprawa płynności finansowej, poprzez obniżenie wydatków związanych z obsługą zadłużenia,
  • zwiększenia zdolności kredytowej.

A to wszystko dlatego, że przy spłacie kredytu zostaje wydłużony czas kredytowania. I tylko dlatego, nowa rata kredytowa będzie mniejsza, czasami nawet i o 50% od sumy rat kredytów, które są konsolidowane.

Oczywistym jest, że kredyt konsolidacyjny ma swoje minusy, podobnie jak i kredyt gotówkowy czy mieszkaniowy. Tym minusem jest koszt kredytowy. Gdybyśmy pożyczyli za 0 zł (a co nie jest możliwe w przypadku kredytów), to niezależnie od tego przez jaki czas byśmy spłacali kredyt, to i tak oddalibyśmy tyle samo.

Ponieważ tak nie jest, a każdy kredyt jest oprocentowany, a dodatkowym kosztem może być prowizja czy wykupione ubezpieczenie, to oznacza, że oddamy więcej niż tylko pożyczony kapitał. A dodatkowo, im dłużej będziemy spłacać, to zapłacimy za kredyt więcej, ze względu na większy koszt odsetek. To wszystko łącznie sprowadza się do tego, że owszem, rata kredytowa nie będzie już takim obciążeniem finansowych i poprawi się zdolność kredytowa, ale kosztem wzrostu zadłużenia - będzie ono większe niż przed konsolidacją kredytów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz