poniedziałek, 20 czerwca 2022

Jak działa kredyt konsolidacyjny?

To, jakie zobowiązania mają zostać skonsolidowane, w głównej mierze zależy od kredytobiorcy. Bank jednak w swojej propozycji kredytowej określa, jakie kredyty i pożyczki można połączyć w jeden kredyt.

Konsolidacji kredytów podlegają najczęściej kredyty i pożyczki gotówkowe, ale mogą to być również kredyty samochodowe, mieszkaniowe czy wykorzystane limity kredytowe w kontach bankowych lub na kartach kredytowych.

Bank, który przeprowadza konsolidację, spłaca wyszczególnionych wierzycieli i w ten sposób zamykane są poszczególne kredyty i pożyczki. Należy pamiętać, że jest to kredyt celowy, a to oznacza, że może być przeznaczony tylko na spłatę zobowiązań.

W przypadku kredytów konsolidacyjnych spłatą zajmuje się bank konsolidujący i środki z kredytu nie są przekazywane na konto kredytobiorcy. Jedynie w przypadku pożyczki konsolidującej, pożyczkobiorca samodzielnie spłaca zadłużenie.

Więcej: co daje konsolidacja kredytów.

Dodatkowa gotówka i kredyt konsolidacyjny

W ramach kredytu konsolidacyjnego, kredytobiorca może otrzymać dodatkowe środki, które można przeznaczyć na dowolny cel.

Jest to możliwe, ponieważ dzięki zmniejszeniu raty kredytowej (co się dzieje poprzez wydłużenie czasu kredytowania), poprawia się nie tylko płynność finansowa, ale i zwiększa się zdolność kredytowa.

I to właśnie dzięki temu, kredyt konsolidacyjny, czy sama konsolidacja kredytów, jest rozpatrywana, jako sposób bądź to na dodatkową gotówkę na dowolny cel lub możliwość zaciągnięcia większego kredytu w przyszłości.

Jeżeli spłacasz dodatkowo pożyczki niebankowe, a zwłaszcza drogie pożyczki ratalne, to dodatkowa gotówkowa może być przeznaczona na ich spłacenie.

Dzięki zredukowaniu liczby spłacanych rat, łatwiej jest pamiętać o jednym terminie płatności. Zmniejsza się ryzyko, że któraś z nich nie zostanie przeoczona. Dodatkowo banki pozwalają wybrać termin płatności raty, aby przypadał na kilka dni po wpłynięciu wynagrodzenia na konto.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz