Konsolidacja kredytów ma za zadanie odciążyć domowy budżet z wysokich rat kredytowych i w ten sposób umożliwić zaoszczędzenie więcej pieniędzy w domowym budżecie. I to się opłaca.
Jednak z kredytem konsolidacyjnym związany jest również koszt kredytowy, a więc konieczność oddania więcej niż tylko pożyczony kapitał, stanowiący sumę rat konsolidowanych kredytów.
Cała idea, na której opiera się konsolidacja, to:
1. zaciągnięcie nowego kredytu,
2. spłata, z uzyskanych w ten sposób środków wybranych zobowiązań,
3. wydłużenie czasu spłaty nowego kredytu, aby w ten sposób obniżyć nową ratę.
W ten o to sposób, po stronie wydatkowej w domowym budżecie, mniej pieniędzy należy zarezerwować na obsługę zadłużenia. I to się z pewnością opłaca.
Jednak wspomniany koszt kredytowy, które jest związany z każdym kredytem, powoduje, że do oddania będzie więcej, a zadłużenie kredytobiorcy zwiększy się i przez pewien czas będzie ono większe niż przed konsolidacją.
Decydując się na skonsolidowanie zadłużenia bankowego, należy zapoznać się z kredytami konsolidacyjnymi i dobrze jest szukać takich, które są w promocji, np. z zerową prowizją lub z obniżonym oprocentowaniem.
Konsolidacja kredytów jest niejednokrotnie konieczna
Konsolidacja kredytu pozwala zaoszczędzić pieniądze i poprawić płynność finansową domowego budżetu. I jest to sprawa kluczowa. Koszt kredytowy w takim przypadku powinien być sprawą drugorzędną, niestety.
Zdecydowanie większe i dużo gorsze mogą być konsekwencje zaprzestania regulowania chociażby jednego kredytu. Nie można dopuścić do sytuacji, kiedy będziemy zastanawiać się czy zapłacić w tym miesiącu ratę czy dokonać opłaty za media. Jeszcze gorszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pożyczki gotówkowej w firmach pożyczkowych.
Kredyt konsolidacyjny nie ma zalet – jest to konieczność. Zalety ma oczywiście konsolidacja kredytu, która jest wybierana w okresach pogorszenia się koniunktury gospodarczej, rosnących wydatków budżetowych, kiedy nie myślimy o nowych kredytach konsumpcyjnych, ale o tym, jak sobie poradzić z regulowaniem już tych zaciągniętych.
Kredyt konsolidacyjny jest kredytem celowym – przeznaczony tylko na spłatę aktualnych zobowiązań kredytowych w bankach (czasami można również spłacić zadłużenie w SKOK-ach). Najczęściej są konsolidowane kredyty gotówkowe (przeczytaj również: Jak otrzymać kredyt gotówkowy?), ale mogą do konsolidacji być również włączone inne zobowiązania. Ważne jest, aby rozważyć zamknięcie niespłacanych limitów w kontach bankowych oraz zadłużenia na kartach kredytowych, ze względu na ich wysokie oprocentowanie. W tym celu powinna być rozważona pożyczka konsolidacyjna bankowa.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz