Konsolidacja kredytów była opłacalna - w sensie ekonomicznym - w momencie niskich stóp procentowych. W sytuacji, kiedy spłacane kredyty były znacznie wyżej oprocentowane niż nowy kredyt. Obecnie stopy procentowe są na najwyższym poziomie od października 2021 r. dlatego w tym ujęciu konsolidacja nie przyniesie zamierzonych efektów.
Czy zatem nie warto konsolidować zadłużenia? Czy kredyt konsolidacyjny opłaca się wziąć? Warto wziąć pod uwagę konsolidację, jeżeli spłacamy kilka kredytów i pożyczek bankowych i chcemy zmniejszyć liczbę zobowiązań. To, po pierwsze.
Konsolidacja kredytów polega na połączeniu wybranych zobowiązań bankowych (spłacanych w tym samym banku lub w innym) w jeden kredyt. Inaczej mówiąc, bank spłaca za nas kredyty i pożyczki, które zostały wyszczególnione we wniosku kredytowym, a w następnym kroku udziela nam nowy kredyt – kredyt konsolidacyjny.
Ponieważ kredyt konsolidacyjny jest rozłożony na dłuższy czas, to i rata kredytowa będzie mniejsza. Jest to zasadniczy plus takiego rozwiązania, a jednocześnie główne założenie samej konsolidacji.
- Produkty, które podlegają konsolidacji to najczęściej kredyty i pożyczki gotówkowe. Ale to od wyboru banku, zależy konkretna oferta i zobowiązania, które akceptuje.
- Bank może wprowadzić ograniczenia w konsolidowanych produktach, ich liczbie oraz minimalnej i maksymalnej kwocie.
- Wydłużony czas spłaty, to oczywiście mniejsza rata, ale jednocześnie wzrost kosztów odsetkowych. Ważne jest zatem porównać oferty kredytów konsolidacyjnych, aby wybrać tańszy kredyt, co oznacza, że cena za konsolidację będzie mniejsza.
Jaki wybrać kredyt konsolidacyjny? Wysokość kredytu konsolidacyjnego, który zamierzamy wziąć banku nie zależy tylko od samej wysokości bieżącego zadłużenia (suma rat kredytowych zobowiązań, które zostały do zapłacenia), ale również od zdolności kredytowej.
Konsolidacja kredytów sprawia, że raty, dzięki wydłużeniu czasu spłaty, są mniejsze, zwiększa się zdolność kredytowa, ale zwiększają się jednocześnie odsetki do zapłacenia i całkowite nasze zadłużenie (w stosunku do tego co było przed konsolidacją).
Dzięki zwiększonej zdolności kredytowej banki mogą zaproponować dodatkową gotówkę w ramach kredytu. I tak właśnie robią. Pytanie, które należy sobie zadać, brzmi: czy konsolidujesz po to, aby poprawić sytuację w domowym budżecie (np. ze względu na przekredytowanie) czy po to, aby skorzystać z takiego zastrzyku gotówkowego?
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz