czwartek, 22 lutego 2018

Kredyt - gra ekonomiczna

Jest wiele sposobów żeby zdobyć wiedzę i umiejętności z zakresu ekonomii. Można studiować ekonomię i finanse, uczyć się na własnych błędach i błędach innych. Wiedza to umiejętności, które są niezwykle przydatne zarówno w codziennym życiu,  jak i w kreowaniu kariery zawodowej. Na co dzień wiedza ta przydaje się przy tworzeniu racjonalnego i zrównoważonego budżetu domowego, planowaniu emerytury i przyszłych przychodów. Pracodawcy również często zwracają uwagę na zdolności finansowe kandydatów na pracowników. Ale jak zdobyć taką wiedzę, nie zapisując się na studia?

kredyt - gra ekonomiczna

Jednym ze sposobów zaliczających się do najbardziej przyjemnych, jest gra Cashflow. Ta rozbudowana gra ekonomiczna daje niezwykle duże możliwości rozwoju rozgrywki. Przede wszystkim jednak, co jest jej największą zaletą, jest bardzo dobrym odzwierciedleniem rzeczywistości. Realne problemy graczy znajdą swoje odpowiedniki na planszy. Gracze pełnią określone losowo zawody, do których przypisane są różne zarobki, ale także koszty. Ogólna zasada jest taka, że im większą ktoś otrzymuje wypłatę każdego miesiąca, tym większe ma również koszta związane ze spłatą kredytów czy wydatkami na utrzymanie dzieci.


Przeczytaj także: Porównywarka kredytowa najlepszy kredyt


Ciekawym aspektem są właśnie kredyty, z którymi gracze rozpoczynają grę. Jednym z nich jest kredyt hipoteczny, którego spłata obciąża rachunek. W zasadzie nie jest to właściwa spłata, a jedynie odsetki odejmowane od wynagrodzenia miesięcznego. Aby pozbyć się tego stałego kosztu gracz musi dokonać dobrych decyzji inwestycyjnych, dzięki którym może zgromadzić kapitał finansowy potrzebny do spłaty kredytu. W grze nie ma jednak możliwości takich jak łączenie kredytów. Jeśli zaciągnęliśmy kredyt inwestycyjny czy kredyt konsumpcyjny, to każdy z nich należy spłacić osobno.

Ogólną ideą Cashflow jest utworzenie takiego przepływu finansowego, który pozwoli zarabiać więcej na pasywach niż wynoszą miesięczne koszta utrzymania. Ta gra planszowa umożliwia różne drogi dotarcia do sukcesu, z których należy wyróżnić dwie. Pierwszą jest regularne zwiększanie przychodów pasywnych, poprzez odpowiednie inwestycje, nawet takie które w niewielkim stopniu zwiększają przychód.

Drugim sposobem jest zmniejszanie kosztów. Następuje to poprzez spłacanie kredytów, dzięki czemu zmniejszane są miesięczne wydatki. Dzięki połączeniu tych dwóch sposobów można osiągnąć sukces, przejść na szybki tor w którym problemy finansowe odchodzą w niebyt i pokonać przeciwników.

Na koniec artykułu warto wspomnieć o braku przedmiotu ekonomii w edukacji szkolnej (nie piszę o liceach ekonomicznych). Podobnie jak matematyka, która uczy logicznego myślenia, tak ekonomia uświadamia nam, w jak racjonalny sposób możemy zarządzać naszymi finansami, jak oszczędzać i w co inwestować. Jeżeli w wieku 12-15 lat nie będziemy potrafić gospodarować skromnym kieszonkowym, to w wieku dojrzałym, nasz budżet domowy, zawsze będzie się wymykał spod kontroli. Wówczas nauka jest już bardzo kosztowna... Dlatego jeżeli mamy możliwość: uczmy bawiąc się!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz