Kredyt konsolidacyjny i konsolidacja kredytowa, to przede wszystkim rozwiązanie dla tych osób, które spłacają kilka kredytów i pożyczek bankowych, a suma rat jest zbyt dużym obciążeniem dla domowego budżetu.
Kredyty konsolidacyjne mają w swojej ofercie prawie wszystkie banki i możemy wyróżnić kredyty konsolidacyjne gotówkowe i hipoteczne (zabezpieczone hipoteką).
Jakie produkty podlegają konsolidacji? Wszystko zależy od oferty konkretnego banku, generalnie jednak konsolidacji podlegają:
- kredyt samochodowy,
- kredyt i pożyczka gotówkowa (przeczytaj: jaki jest dobry kredyt gotówkowy?),
- kredyt ratalny,
- kredyt hipoteczny,
- kredyt konsolidacyjny,
- karty kredytowe i kredyt w rachunku bankowym.
O kredyt konsolidacyjny należy wnioskować w momencie, kiedy zdajemy sobie sprawę, że regulowanie rat kredytowych może "zachwiać" budżetem i utrzymaniem płynności finansowej. Pozwala na "połączenie" zadłużeń bankowych w jeden kredyt, wydłużenie okresu kredytowania, a tym samym obniżenie raty kredytowej.
Jak w przypadku innych kredytów, tak i tutaj, konieczne jest porównanie banków, aby znaleźć najlepszą ofertę. Bez tego nie ma co liczyć na dobre rozwiązanie, a jedynie na przypadek lub szczęśliwy traf. W przypadku każdego kredytu i pożyczki należy sprawdzić jego całkowity koszty (odsetki + prowizja + inne opłaty) oraz RRSO.
RRSO - Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania - to rzeczywisty koszt kredytu w ujęciu rocznym. RRSO uwzględnia wszystkie możliwe koszty ponoszone przez kredytobiorcę, które mają wpływ na koszt kredytu. Dodatkowo RRSO uwzględnia terminy płatności i termin udostępnienia kredytu/pożyczki kredytobiorcy.
Więcej szczegółów na temat kredytów konsolidacyjnych znajdziesz na blogu w krótkim wpisie: Kredyt na skonsolidowanie kredytów i pożyczek bankowych.
Jakie są plusy konsolidacji?
Zdecydowanym plusem kredytu konsolidacyjnego jest to, że pozwala na skonsolidowanie obecnego zadłużenia, wynikające z posiadanych kredytów i pożyczek. W ten sposób mamy tylko jeden kredyt i jedną mniejszą ratę. To jest zdecydowany plus, ponieważ możemy zapłać oddech finansowy. Natomiast minus wynika... z plusów. Znaczne obniżenie raty kredytowej jest możliwe poprzez wydłużenie okresu kredytowania. A tym samym wzrasta ogólna wartość odsetek od kapitału, które musimy zapłacić. A jeżeli jeszcze w poprzednich umowach jest zapis o opłacie za wcześniejszą spłatę kredytu lub pożyczki, to wówczas jest to dodatkowy koszt kredytu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz